
A segédhajtó személye iránti elvárások a következõk: legyen határozott, ismerje a „Hajtószabályzatot½, hasonló stílusban tudjon hajtani, mint a fogathajtó, karamból esetén merjen és tudjon cselekedni, szellemileg és fizikailag legyen méltó társa a hajtónak. Egyszerû feladatnak tûnik, hogy helyes testartással, egyenes derékkal, de lazán kézfejeit térdén elhelyezve tudjon ülni. A szabályos ülésmód különösen fontos a díj- és akadályhajtásnál. Pontosan kell tudnia, hogy mikor miben és hogyan segíthet a hajtónak anélkül, hogy pontlevonással büntessék a fogatot.
A maratonhajtásnál nõ a segédhajtó feladata. Esetenként éles kanyarban a feldõlés elkerülése végett akrobata módszerrel kell ellensúlyozni a kocsit. Jelentõs fizikai erõre van szükség, ha megakad a kerék és álló helyzetben, leszállás nélkül kell oldalirányba rángatni a kocsit. Figyelnie kell az akadályok közti haladási irányt és idõben figyelmeztetni a hajtót.
A segédhajtó zsebében mindig kell lennie éles bicskának, mert ha a karambolozott ló szerszámja úgy megfeszül, hogy nem lehet szétcsatolni, el kell azt vágnia.
Saját biztonsága miatt tudnia kell, hogy a földön fekvõ lovat kizárólag és minden esetben csak a gerinc felõl szabad megközelíteni, mert a vergõdõ ló elülsõ és hátulsó lábai életveszélyt jelenthetnek.
Alapvetõ tudnivaló, hogy a fogat karambolja esetén a mentést csak a segédhajtók végezhetik, a fogathajtójának soha nem szabad a bakról leszállni és a hajtószárat elengedni. Az álló fogat lovait karambol esetén is száron kell tartani.
A jó képességû segédhajtónak nem csak erõs fizikummal kell bírnia, hanem kellõ bátorsággal és megoldási képességgel is. Még világbajnokságon is elõfordul, hogy a segédhajtó maratonhajtás közben a sérült vagy fennakadt lószerszámot úgy korrigálja, hogy a rúdon, vagy a ló hátán és nyakán mászik elõre, mert leszállás esetén a hajtót pontlevonással büntetnék.
Ezen túl a segédhajtó feladatainak részét képezi, hogy a szükséges mozgásnemben „bemelegítse” a fogatot, amíg a hajtó pályabemutatón vesz részt. Tudnia kell továbbá, hogy díjkiosztásnál, hogyan álljon a lovak mellé, hogyan fogja a keresztágakat, megakadályozván, hogy a lovak ne tudjanak elindulni. Versenyen kívüli idõszakban a fogatlovak takarmányozása, ápolása, a lószerszámok és kocsik karbantartása is a teendõi közé tartozik.
Ornyik Sándor
|