A ló és lovas zászlóshajó program keretében 2013-ig akár mintegy 26 milliárd forint támogatást nyerhetnek el az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programjain pályázók - mondta Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár a Kincsem Parkban 2007. október 5-én megtartott sajtótájékoztatón.
A támogatások segítségével a lovas ágazat éves árbevétele az időszak végére elérheti a 600-800 millió eurót (150-200 milliárd forintot), az idei mintegy 200-300 millió euróról (50-75 milliárd forintról) - mondta az államtitkár.
Hozzátette: a program várható hatása, hogy a rendszeresen lovaglók száma öt év alatt a jelenlegi 60 ezerről 300 ezerre emelkedhet, a lovas létesítmények kihasználtsága pedig 20 százalékról 50-60 százalékra nő.
A program további eredménye lehet, hogy a szervezett formában a lovas sportban résztvevők létszáma 2-3 szorosára emelkedik, míg a lovas ágazatban foglalkoztatottak létszáma megduplázódhat, és elérheti a 60 ezret.
Háttéranyag:
Az Országgyűlés a lovas ágazat fejlesztése érdekében, a 97/2003. (IX.23.) sz. határozatával létrehozta a nemzeti lovas programot előkészítő eseti bizottságot. A bizottság munkájára alapozva a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium az, érintett szakmai és civil szervezetek, érdekképviseletek, bevonásával kidolgozta a magyar lovas-ágazat 2008-2013 közötti komplex fejlesztési programját. A lovas ágazathoz kapcsolódó tevékenységek messzemenően elősegítik az Új Magyarország Fejlesztési Terv és az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap céljainak és prioritásainak megvalósítását (az életminőség javulása, versenyképesebb gazdaság, a humán erőforrások jobb kihasználása, jobb minőségű környezet, kiegyensúlyozottabb regionális fejlődés, a jövedelem szint emelése, új munkahelyek teremtése, megőrzése a vidéki térségekben, a mezőgazdaság környezetbarát fejlesztésének, a földhasználat racionalizálásának biztosítása, a tájgondozás kialakításának elősegítése).
Tudatosulnia kell bennünk, hogy a magyar lovas-hagyományok a fejlett Európához kapcsolnak minket. Mezőhegyes, Bábolna, Hortobágy, Szilvásvárad, magántenyésztők neve – és az általuk biztosított fajtafenntartás és génállomány megőrzés - fogalom az egész világon, és bár a ló tette azzá, a magyar kultúra egészének ősi egyediségét reklámozzák. A magyar lovasbemutatók a külföldi mezőgazdasági kiállításokon, rendezvényeken mindig fergeteges sikert aratnak hagyományőrző programjukkal, ami jó hírnevünket erősíti a világban. A magyar lófajták és a tradicionális ménesek szintén a magyar lótenyésztési kultúra elismert hordozói. A külföld szemében a magyar igazi lovas nemzet, a magyarság a modern lovas kultúra egyik megteremtője.
A Zászlóshajó Program céljai:
· az iskolai lovaglásoktatás bevezetésével a belső kereslet megteremtése,
· a lovas ágazat igényeihez igazodó szak- és felnőttképzés korszerűsítése,
· a felsőfokú lovas szakemberképzés bolognai rendszernek megfelelő kidolgozása és működtetése,
· a lovas ágazathoz kapcsolódó szakmák (kovács, szíjjártó, bognár stb.) felélesztésével a munkaerő helyben tartása a vidéki térségekben,
· képzett szakemberek foglalkoztatása,
· kevéssé képzett munkaerő foglalkoztatása és továbbképzése,
· hátrányos helyzetű térségek vállalkozásfejlesztése,
· a gazdaság bázisának kiszélesítése,
· az emberi egészség kifejlesztése és megőrzése a lovassport által,
· a fiatalok egészséges testi, lelki fejlődése, kultúrára, egészséges életmódra nevelés,
· az aktivitás növelésének elősegítését, az egészségi állapot és munkavégző képesség javítását támogató szolgáltatások fejlesztése,
· a természeti értékek, a biológiai sokféleség és a humán tőke megőrzése,
· az épített környezet és a kulturális örökség megóvása, hasznosítása,
· a foglalkoztatottság növekedése az elmaradott térségekben is,
· a népességmegtartó képesség javulása az elmaradott térségekben,
· a magyar lófajták génmegőrzése, és azok korszerű ellátása,
· a lovas rendezvények infrastruktúrájának fejlesztése a kiemelt bázisokon